Drodzy Czytelnicy! Drogie Czytelniczki!

Wczoraj było coś dla najmłodszych, więc dziś postanowiłam przygotować coś dla nieco starszych…

Ja wiem, że w dzisiejszych czasach coraz trudniej sięgnąć po książkę, czy przyjść do biblioteki. Zwłaszcza teraz, gdy wszyscy powinniśmy zadbać o nasze zdrowie i bezpieczeństwo i siedzieć w domach. Ale kiedy to wszystko się już skończy, mam nadzieję, że niedługo, zapraszam na II piętro (wiem, że to wysoko J), do naszej biblioteki.

A tymczasem przygotowałam dla Was kilka ciekawostek o bibliotekach… na pewno nie o wszystkim słyszeliście. Przyznam się, że ja też nie…  Udanej lektury!

1. W USA jest więcej bibliotek publicznych niż McDonalds’ów. Pracuje w nich ponad 120 tyś. bibliotekarzy.
  2. W niektórych niemieckich miastach możemy spotkać tzw. „Biblioteki sztuki”. Można w nich wypożyczyć za kilka euro dzieła sztuki np. obrazy i rzeźby.
  3. Biblioteka Kongresu USA jest największą tego typu instytucją na świecie. Jej zbiory liczą ponad 162mln dokumentów.
  4. Harvard posiada bibliotekę, w której znajdują się książki oprawione w ludzką skórę! Do tej pory odnaleziono trzy takie książki, ale podejrzewa się, że jest ich więcej.
  5. W Norwegii natomiast, można oddać książkę w dowolnej bibliotece w kraju, bez względu na to, gdzie została wypożyczona. Nie obowiązuje też żaden limit na ilość wypożyczonych woluminów.
  6. Nie we wszystkich bibliotekach trzeba zachować ciszę. W Finlandii np. jest biblioteka, w której wypożyczający mogą śpiewać karaoke w specjalnie stworzonej do tego sali.
  7. W bibliotece na Alasce można wypożyczać wypchane zwierzęta, kości i futra…. Może wydawać się to dziwne, ale jest to tam bardzo popularne.
  8. Natomiast biblioteka w Portugalii posiada „niezwykłych” lokatorów. Są to nietoperze. Jest ich tam naprawdę dużo, ale nikt się ich nie pozbywa, ponieważ zjadają insekty, które mogłyby zaszkodzić książkom.

Pozdrawiam!

Autor: Joanna Drzewucka