Bądźmy wrażliwi…. Dziś na poważnie…. Światowy Dzień Dzieci z zespołem Downa…

21 marca obchodziliśmy szczególny dzień… Większości z nas, data ta, kojarzy się przede wszystkim z Pierwszym Dniem Wiosny, a jeśli myślimy o szkole, to z tzw. Dniem Wagarowicza. To wszystko prawda, zgadza się, ale w tym dniu obchodzimy również coś, co jest pewnie ważne nie dla wszystkich z nas, ale uważam, że jest czymś, o czym warto pamiętać … to Światowy Dzień Dzieci z zespołem Downa. Nasza szkoła nie jest szkołą integracyjną, więc mało jest dzieci, zmagających się z tą chorobą. Być może jednak mamy kogoś takiego w rodzinie: brata, kuzyna, ciocię,  albo wśród kolegów, czy koleżanek. Kochane dzieci, uczmy się wrażliwości, tolerancji i koleżeństwa w stosunku do każdego z nas, do każdego, kto jest inny, ale to nie znaczy, że gorszy. Od każdego można czerpać wiedzę, doświadczenie i czegoś się nauczyć.

Światowy Dzień Dzieci z zespołem Downa obchodzony jest od 2005 r. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy i uroczystości, które mają za zadanie zwiększyć wrażliwość i świadomość społeczną dotyczącą tej choroby. Nadrzędnym celem tej inicjatywy jest propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną oraz integracja z nimi, gdyż oni są wśród nas… Organizatorzy namawiają, aby w tym dniu założyć kolorowe skarpetki, najlepiej nie do pary, by pokazać swoją solidarność z osobami z zespołem Downa. Mile widziane są też inne elementy garderoby w jaskrawych kolorach, rzucających się w oczy. Ma to przypomnieć nam, że są wśród nas osoby, które codziennie zmagają się z poczuciem odrębności i niedopasowaniem. W Polsce pierwszą organizacją, która włączyła się w obchody w 2006 r. było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski „Jeden Świat” w Białymstoku.

Poniżej zamieszczam linki, które pozwolą bardziej zgłębić ten temat:

Światowy Dzień Zespołu Downa. „Są tacy jak my wszyscy” - Twojezdrowie.pl (rmf24.pl)

www.worlddownsyndromeday.org (strona napisana w języku angielskim)

21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa - BardziejKochani.pl