WITAMY

WITAMY

Godło PolskiSzkoła Podstawowa im. Gustawa Zielińskiegotarcza

w Skępem

Noworoczne postanowienia

Kochani,

U progu Nowego Roku wszyscy zastanawiamy się, co zrobić, aby nasze życie było lepsze, abyśmy my stali się lepsi.

Proponujemy Wam zapoznanie się z receptą na to, by łatwiej było Wam określać cele swojego rozwoju a następnie je realizować:

Postanowienia noworoczne mają sens tylko wtedy, gdy możesz i potrafisz je zrealizować. W przeciwnym wypadku mogą zniechęcić Cię do dalszej pracy nad sobą — naukowcy dowiedli, że wyższe poczucie sprawczości idzie w parze z dalszą motywacją do działania i większymi osiągnięciami w życiu.

Zatem jak sformułować swoje postanowienia i cele, by w grudniu nie obudzić się z tą samą listą nie odhaczonych zadań?

Przede wszystkim potraktuj każde noworoczne postanowienie jak osobny projekt. Sformułuj je według modelu SMART (z ang. „mądry”), który sprawdza się m.in. w zarządzaniu. SMART to akronim od angielskich słów:

S (specific) — konkretny, jasno sprecyzowany (nie ogólny!)

M (measurable) — mierzalny (wyrażony liczbami, datami itp.)

A (achievable) — osiągalny (mieszczący się w granicach rozsądku)

R (relevant) — istotny (taki, który jest dla Ciebie ważny)

T (time-bound) — określony w czasie (z wyznaczonym terminem realizacji).

Przeczytaj przykłady poniżej, a zobaczysz, o co mi chodzi.

Przykład 1.

Chcę wyglądać i czuć się zdrowo (R), dlatego zrzucę w sumie 10 kg (M) do 30 września 2022 roku (A, T). W tym celu od 1 lutego zacznę się zdrowo odżywiać i biegać 3 razy w tygodniu — w poniedziałki, środy i piątki (S). Pod koniec września będę ważyć 75 kg (M, A). 

Przykład 2.

Chcę podnieść jakość swojego życia (R), dlatego zmienię pracę na taką, w której będę zarabiać co najmniej o 700 zł netto więcej niż teraz (A, M). W tym celu najpóźniej do 10 maja 2022 roku (T) zaaplikuję na 5 najlepszych ofert pracy (S, A), wysyłając CV i list motywacyjny dopasowane do każdej z nich (S).

Pamiętaj, że napisanie dobrych postanowień noworocznych wymaga czasu. Pomysły, które wpadają nam do głowy „przy okazji”, zwykle są mało konkretne, nieuporządkowane i… często nieistotne. Jeśli chcesz utrzymać motywację, każde postanowienie powinno wynikać z Twoich realnych potrzeb.

Poza tym nie wyznaczaj sobie od razu 20 czy 30 celów. Wybierz maksymalnie 5 najważniejszych postanowień noworocznych, które będziesz w stanie spełnić w wyznaczonym czasie. Najlepiej, żeby dotyczyły różnych dziedzin Twojego życia (np. pracy, hobby, zdrowia, rozwoju osobistego, związków lub życia rodzinnego).

Źródło: https://www.livecareer.pl/porady-zawodowe/postanowienia-noworoczne 

Uzbrojeni w tą wiedzę spróbujcie zastanowić się, co chcielibyście poprawić w swoim życiu w tym Nowym Roku? Czy potraficie stworzyć listę realnych postanowień?

Życzymy Wam wszystkiego najlepszego w tym roku i realizacji Waszych celów.

Nauczyciele świetlicy szkolnej

Opracowała Małgorzata Wisła

Autor: M. Wisła