Zabawy z lekturą w kl. II b

Czytanie to kluczowa umiejętność dziecka. Pracując z lekturą następuje jakby bezpośredni kontakt z bohaterem, wyrabia się wrażliwość na piękno języka, przeżywa jeszcze raz przedstawione obrazy literackie.

Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie kl. II b wykonali między innymi książeczkę do lektury „Zaczarowana zagroda” oraz dekorację na korytarz szkolny z wykorzystaniem pingwinów wykonanych z papierowej rolki. Omawiając lektury „Karolcia” i „Czarna owieczka” dzieci wykonały postacie głównych bohaterów z wykorzystaniem różnych materiałów tj.  drewno, papier, wełna. W pomoc wykonania prac włączyła się p. Elżbieta Kowalska.

Bardzo duże znaczenie w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych ma także biblioteka szkolna. Dzieci uczestniczyły w zajęciach z panią bibliotekarką Agnieszką Romankiewicz zarówno stacjonarnie jak i zdalnie. Wspólnie omawiana była lektura pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek…”. Podczas zajęć dzieci wykonały Lapbooki do lektury. Ponadto uczniowie byli w Teatrze Dramatycznym w Płocku na przedstawieniu „Pchła Szachrajka”, a w klasie przygotowują bajkę „Czerwony Kapturek”. Rozwijanie czytelnictwa u małych dzieci ma na celu wzbudzenie zainteresowania książką, wyrobienie umiejętności wyboru, oceny książki, wdrożenie do czytelnictwa nie tylko dla przyjemności, ale i dla zdobywania wiadomości.

Autor: A. Błaszczyk, A. Macias