Wycieczka do Grębocina - Malborka

W ramach przyznanej dotacji w kwocie 3411,00zł na realizację zadania publicznego Powiatu Lipnowskiego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "Gucio" zorganizowało wycieczkę do Grębocina - Malborak dla 45 uczniów Szkoły Podstawowej w Skępem. Wycieczka odbyła się 29.06.2022 r. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Dzieci uczestniczyły w warsztatach czerpania papieru, warsztatach kaligrafii i drukarstwa. Dzięki warsztatom piśmiennictwa i drukarstwa dzieci przeżyły ciekawą lekcję historii papiernictwa, drukarstwa i kaligrafii na wesoło. Siedząc przy pulpitach średniowiecznego skryptorium cofnęły się w dawne czasy, aby odkryć tajniki warsztatu skryby oraz iluminatora. Dowiedziały się na czym kiedyś pisano, dlaczego mnich kopiował wielkie księgi, a także same spróbowały się w sztuce kaligrafii, używając gęsiego pióra i atramentu. Odkryły sekretną historię papieru oraz poznały historię drukarstwa. Następnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Malborku. Uczestnicy zbiorowego wyjazdu zdobyli nową wiedzę historyczną na temat Zamku Krzyżackiego w Malborku. Realizacja tego zadania w bardzo dużym stopniu wpłynęła na kształcenie uczuć patriotycznych przez wzbudzenie miłości do kraju ojczystego, wyrobienie poczucia dumy narodowej. Wszystkie cele zadania zostały osiągnięte.