Wycieczka do Szymbarku i Stryszej Budy

12 lipca 2023 roku 46 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Skępem uczestniczyło w wycieczce do Szymbarku i Stryszej Budy. Wycieczkę zorganizowało Stowarzyszenie "Gucio" w ramach realizacji zadania publicznego w powiecie lipnowskim pod tytułem "Kultura i ochrona dóbr kaszubskich". W Szymbarku w towarzystwie przewodnika zwiedziliśmy następujące obiekty: Dom do góry nogami, Najdłuższą Deskę Świata - Rekord Guinessa,  ponad 240 letni Dom Sybiraka z rekonstrukcją sowieckiego Łagru oraz lokomotywę i wagony - przedstawiające "Stację bez Powrotu" na bezkresnej Syberii, rekonstrukcję Bunkra "Ptasia Wola" Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski". Ważnym punktem programu była nauka i późniejsze wspólne odśpiewanie alfabetu kaszubskiego.  Uczestnicy aktywnie brali udział w warsztatach wypieku chleba. W Stryszej Budzie zwiedziliśmy 3 parki: Park Gigantów, Park Miniatur i  Park Kaszubski Gracik. Spojrzenie na świat z innej perspektywy okazało się bardzo ciekawe i  inspirujące. Wszystkie cele wyjazdu zostały osiągnięte. Najważniejszym rezultatem podjętego zadania było poznanie piękna Ziemi Kaszubskiej oraz kształcenie uczuć kulturowych.