STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SKĘPEM - GUCIO

Na początku kwietnia w sądzie rejonowym zostało zarejestrowane „Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Skępem  -Gucio”. Prężnie działa w nim dziewiętnaście osób.

Chcemy promować szkołę, ale przede wszystkim  działamy na rzecz dzieci i młodzieży. Mamy głowy pełne pomysłów i chęci do działania. Jednym z ważniejszych naszych działań była współorganizacja stulecia skępskiej podstawówki. Stowarzyszenie „Gucio” tworzą nauczyciele i rodzice uczniów, którzy uczą się w szkole, są w nim także absolwenci oraz Burmistrz miasta i gminy Skępe.

Pomysłodawcą założenie stowarzyszenie jest Ewa Jastrzębska, dyrektor szkoły.

Nazwa stowarzyszenia nawiązuje do imienia szkoły.  Skoro patronem szkoły jest Gustaw Zieliński, to stwierdziliśmy, że stowarzyszenie, jako młodszy twór będzie nosić zdrobnienie imienia, czyli „Gucio” .

Obecnie w stowarzyszeniu działa dziewiętnaście osób.  Wszyscy są chętni do społecznego działania. Prezesem jest Renata Zbytniewska - Błońska, wiceprezesem Sylwia Bartoszewicz, skarbnikiem Renata Dzwonkowska, a sekretarzem - Emila Kłutkowska.

„Gucio” od tego roku szkolnego  współpracuje  także z Radą Rodziców szkoły. Wspólnie przygotowaliśmy  stoły na kiermasz bożonarodzeniowy, który odbył się na hali.

Podczas kiermaszu udało  się razem z Radą Rodziców uzbierać ponad dwa tysiące pięćset złotych. Sprzedaliśmy upieczone ciasta, pierniczki i ozdoby wykonane przez dzieci .  Przy stuleciu szukaliśmy firm, które zechcą wesprzeć jubileusz finansowo. Udało się, znaleźliśmy dwadzieścia firm, które odpowiedziały na nasze zaproszenie do współpracy. Jesteśmy tym firmom bardzo wdzięczni za okazane wsparcie .

W czerwcu napisaliśmy pierwszy  projekt, na utworzenie drugiego placu zabaw. Było ponad 400 wniosków, a pomoc otrzymało tylko osiem organizacji. Nikt się nie poddaje. Będziemy  próbować pozyskiwać pieniądze w innych projektach. Pomysłów do zrealizowania mamy wiele. Szukamy innych projektów i grantów, na razie takich bez wkładu własnego, bo środków mamy niewiele. Utrzymujemy  się jedynie ze składek rocznych, które wynoszą obecnie trzydzieści złotych ale od roku 2020 – 50 zł.

Chcemy przyciągnąć do stowarzyszenia absolwentów i nowych, aktywnych działaczy. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którzy chcą pracować społecznie, co ma także dobry wpływ na uczniów. Uczy współpracy i bezinteresowności, o którą tak trudno w dzisiejszym zabieganym świecie.

ZACHĘCAMY DO WSPÓŁPRACY ZE STOWARZYSZENIEM !

Autor: Ewa Jastrzębska