WITAMY

WITAMY

Godło PolskiSzkoła Podstawowa im. Gustawa Zielińskiegotarcza

w Skępem

Żółte żonkile…

Co znaczą żółte żonkile i dlaczego nosimy je 19 kwietnia? W tym dniu wypada rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Nieodłącznym elementem, przypominającym o tym wydarzeniu są właśnie żółte żonkile. Czego są symbolem i o co chodzi w akcji? Postanowiłyśmy trochę przybliżyć Wam ten temat, chociaż na pewno zostanie on poruszony na lekcjach historii.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest organizatorem akcji związanej z żółtymi żonkilami. Ma ona na celu propagowanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat powstania w Getcie Warszawskim. Mark Edelman to człowiek, dzięki któremu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci. Był on bohaterem i ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej ŻOB. Co roku, dokładnie 19 kwietnia, składał kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że sam również dostawał te kwiaty w rocznicę wybuchu powstania od anonimowej osoby. Stąd też żonkile, co roku rozdawane są na ulicach polskich miast, przez wolontariuszy, wszystkim przechodniom.
W tym roku mija 78. rocznica powstania w Getcie. Jest to edycja szczególna, gdyż odbywa się w czasach pandemii i w reżimie sanitarnym. Jak zapewnia Muzeum Historii Żydów Polskich, będzie można obserwować ich działania zarówno w terenie, jak i w Internecie. Organizatorzy chcą w tym roku przypomnieć nie tylko o powstaniu, ale także o tym, jaką rolę odegrały w nim kobiety: opatrywały rannych, kolportowały nielegalną prasę, organizowały kuchnię ludową, były łączniczkami a nawet walczyły z bronią w ręku.
Powstanie trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 r. Nie miało w ogóle szans na powodzenie i było desperackim krokiem, wyborem godnej śmierci z bronią w ręku. W czasie powstania całe getto zostało spalone. Ocalał tylko jeden kościół, z którego Niemcy zrobili magazyn. W walkach zginęło 7 tysięcy Żydów, 50 tysięcy zostało wywiezionych do Treblinki. Przypnijmy papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach. 

Autor: A. Romankiewicz i J. Drzewucka