Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To szczególne święto wszystkich czytelników, bibliofilów i miłośników książek. Zachęcamy do celebracji tego pięknego święta z książką w dłoniach!
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki po raz pierwszy zorganizowano w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Miguela de Cervantesa, urodzin i śmierci Williama Szekspira. Pomysł organizacji święta zrodził się w hiszpańskiej prowincji Katalonia, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.
W sytuacji, gdy w rok od wybuchu pandemii ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności.
Nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą „czytając, nigdy nie czujesz się sam.” Badania udowodniły, że czytanie skutecznie niweluje stres: już 6 minut czytania obniża poziom stresu o 60%.  Czytajcie codziennie choć kilka minut! Zobaczycie, okaże się zaraz, że to jest miłe i fajne i będziecie czytać dłużej! Bo przecież – jak powiedziała Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla – „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Autor: A.Romankiewicz