Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy

W miesiącu maju obchodzimy święto Bibliotek i Bibliotekarzy. Jest to wspaniała okazja do promocji czytelnictwa, zachęcania wszystkich do odwiedzania bibliotek oraz bliższego poznania pracy bibliotekarza. Najstarsze wzmianki o tym zawodzie pojawiają się już w starożytności. Już wtedy szkolono kapłanów, aby opiekowali się glinianymi tabliczkami, pokrytymi pismem klinowym. Zawód bibliotekarza pojawił się w VIII w. p. e. Rola tego zawodu zmieniała się na przestrzeni dziejów. Na początku mógł nim zostać tylko uczony. W Odrodzeniu i Oświeceniu każdy, kto posiadał wyższe wykształcenie, mógł nim być. Bibliotekarzami zostawali więc urzędnicy, poeci i miłośnicy ksiąg.
Pierwsza organizacja bibliotekarska w Polsce powstała w 1917 r. Funkcjonowała pod nazwą Związek Bibliotekarzy Polskich. Po II wojnie światowej nazwa zmieniła się na Związek Bibliotekarzy i Archiwistów Polskich, a obecnie brzmi Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Stowarzyszenie to integruje środowisko bibliotekarzy, dba o prestiż zawodowy i kreowanie pozytywnego wizerunku bibliotek, jako miejsca, w którym można się doskonale rozwijać i pogłębiać swoje zainteresowania. Obecnie, co jest związane z szybkim postępem technologicznym, wiele bibliotek wychodzi poza mury budynku i oferuje swoje zasoby w formie cyfrowej w Internecie. Znakomitym przykładem takiego portalu jest www.polona.pl, która udostępnia zbiory Biblioteki Narodowej.
Wszystkim, którzy pamiętali o naszym święcie, serdecznie dziękujemy za życzenia i laurki od najmłodszych czytelników. Pamiętajcie, biblioteka jest otwarta dla Was. Czekamy!

Autor: A.Romankiewicz i J.Drzewucka