Październik- Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Po raz kolejny na całym świecie w październiku biblioteki szkolne obchodziły swoje święto. Święto jest organizowane przez: INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL- Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, integracja środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na rolę bibliotek w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Hasło tegorocznego święta brzmiało „Baśnie i legendy z całego świata”.
W ramach MMBS zaprosiliśmy uczniów do włączenia się w akcje i konkursy organizowane przez bibliotekę szkolną , zachęcaliśmy wszystkich do odwiedzenia biblioteki oraz do korzystania ze zbiorów.
Uczniowie klas młodszych wykonali zakładki do książki, natomiast uczniowie klas starszych wzięli udział w konkursie „Ilustracja do ulubionej baśni”. Najciekawsze prace zostały wyróżnione i można je podziwiać na wystawie w bibliotece szkolnej.
Wyróżnione zakładki wykonali:
Jakub Pasikowski kl.Ia
Olga Drożyńska    kl.Ib
Aleksandra Czajkowska  kl.Ib
Kacper Rybak  kl. Ic
Kacper Gibert  kl.IIa
Hubert Walczewski  kl.IIa
Lena Polakowska  kl.IIb
Antonina Kowalska  kl.IIb
Laura Odziemczyk  kl. IIc
Natalia Kwiatkowska  kl.IIc
Jakub Cymerman  kl.IIIa
Michał Borowski  kl. IIIb
Faustyna Stefańska  kl. IIIc
Wyróżnione ilustracje do ulubionej baśni wykonali:
Adam Borowski  kl.IVa
Klaudia Podlas  kl. IVc
Michał Balcerzak  kl.Va
Oliwia Sztupecka  kl.Vb
Maja Ignaczak  kl. Vb
Nadia Mierzejewska  kl. Vc
Filip Gibert  kl.Vc
Hanna Zawidzka  kl.Vc
Oliwia Jankowska  kl. VIa
Nadia Jeziórska  kl.VIa
Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursach  serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wysiłek włożony w wykonanie przepięknych zakładek i ilustracji do ulubionej baśni.
Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa.
Święto biblioteki było znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki. Odwiedzaliśmy w październiku uczniów klas młodszych lub gościliśmy ich w bibliotece i czytaliśmy  wybrane lektury. Naszym uczniom chwile spędzone podczas czytania tak bardzo się spodobały, że postanowiliśmy kontynuować takie spotkania podczas kolejnych miesięcy roku szkolnego.
Ważnym wydarzeniem organizowanym w październiku w naszej szkole była "Przerwa na czytanie". Była to już II Międzynarodowa edycja VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu osób czytających podczas przerw. Nasza szkoła po raz pierwszy dołączyła do tego wydarzenia. W akcji uczestniczyli uczniowie i nauczyciele szkoły. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 532 uczniów, przedszkolaków i pracowników szkoły.
W październiku biblioteka szkolna przybrała  odświętny wygląd. Czytelnicy przychodzili z życzeniami i laurkami. Na wszystkich odwiedzających czekał słodki poczęstunek.

Organizatorzy: A. Romankiewicz, J. Drzewucka, S. Bartoszewicz, A. Jeziórska

Autor: A. Romankiewicz