Pierwszy dzień wiosny w klasach 0 – III

21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie klas O-III pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Po przestąpieniu progów szkoły wyraźnie dało się odczuć atmosferę wyjątkowości. Przede wszystkim było bardziej kolorowo, niż zwykle, a przeważał kolor zielony. W klasach uczniowie  wraz z wychowawcami zorganizowali różne  atrakcyjne działania o tematyce wiosennej. Pani Ania Janiszewska przeprowadziła dla dzieci warsztaty pod nazwą  ,,Edukacja finansowa dla dzieci i młodzieży”, zorganizowane dzięki Radzie Rodziców działającej w Szkole Podstawowej w Skępem. Uczniowie poznali między innymi historię pieniądza, walutę różnych krajów, dyskutowały, czy warto oszczędzać, a na koniec poczuły smak pieniądza. Następnie aktorzy teatru Vaśka zaprezentowali pouczającą bajkę o kapryśnej księżniczce Mulince, która to na skutek swojego nieznośnego zachowania nie miała przyjaciół. Na koniec uczniowie przenieśli się na tereny zielone przy szkole, gdzie pożegnaliśmy zimę paląc kukłę marzanny- symbol azimy. Według przekazów ludowych takie działanie ma na celu odstraszenie  zimy, ale także magiczne przywoływanie wiosny. Na koniec odbyliśmy krótki spacer w trakcie którego obserwowaliśmy, jakie oznaki wiosny  da się zobaczyć w ogrodach. Po tych obserwacjach wszyscy stwierdzili jednogłośnie: wiosna jest tuż tuż !

Nauczyciele klas 0 - III

Autor: M. Krasińska